Elinor Ostrom Nobel-díjat kapott
Mi Elinor Ostrom fő érdeme? Talán az, hogy alapos, szisztematikus kutatások révén bizonyította: a Hardin-féle nevezetes közlegelők tragédiája, és a hasonló, az emberi viselkedést szűk önérdekkövetőnek
tételező modellek csupán nagyon korlátozott érvényűek. Igen speciális esetekben írják csak le jól a valóságot, de általában nem. Ostrom tehát egyike azoknak, akik az utóbbi időben kutatásaikkal aláásták az uralkodó közgazdaságtan emberképének érvényességét. A Homo oeconomicus egyre nehezebben védhető. Ráadásul nem Ostrom az első, aki ilyesféle eredményekért kap közgazdaságtani Nobel-díjat. 2002-ben Daniel Kahnemant is azért jutalmazták, mert kutatásaival meggyőzően bizonyította: az emberi döntéshozatal a valóságban igencsak másként zajlik, mint amit a standard közgazdaságtani modellek jósolnak. Az utóbbi években meglepően sok olyan kutató kap közgazdaságtani Nobel-díjat, akik munkásságukkal megkérdőjelezik a közgazdaságtan uralkodó, neoklasszikus paradigmáját.
Ráadásul rendszerint más tudományterületek képviselői ők. (Kahneman például pszichológus, Ostrom pedig leginkább politológus, bár valójában igen multidiszciplináris területen dolgozik.) Ezek a kutatók jellemzően más tudományágak meglátásai segítségével bírják jobb belátásra a közgazdaságtant. Vajon mindez azt jelenti, hogy paradigmaváltás zajlik a közgazdaságtanban? Biztosat nem állíthatunk, de egyre több jel mutat erre. És vajon melyik paradigma lesz az új uralkodó? Az ökológiai közgazdaságtan? Talán. Remélhetőleg. Mindenesetre Elinor Ostrom félig-meddig a nyíltan multidiszciplináris ökológiai közgazdaságtan képviselőjének tekinthető. Hiszen számtalan munkájában foglalkozik azzal, hogy milyen intézmények segítségével őrizhetők meg természeti közjavaink. Ostrom személyében tehát 2009-re lett egy fél Nobel-díjasa az ökológiai közgazdaságtannak.
(Takács-Sánta András ökológus, az ELTE adjunktusa, a Természet és gazdaság című ökológiai közgazdaságtan szöveggyűjtemény társszerkesztője)
http://www.vedegylet.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1105