Durva világ jön - megmondtam 2008-ban, nem?
Ukrajnában két szénerőmű tartalékai is csak napokra elegendőek a híradások szerint (rt.com). A szakadár területeken maradt Ukrajna egyik legértékesebb bányakincse, a kőszén. Míg tavaly 85 millió tonnát bányásztak és 62-t használtak fel belföldön, addig jelenleg néhány erőmű esetén nemhogy a millió, de a néhány százezer tonnát sem nagyon éri el a tartalék.
Kitekintő: Ugo Bardi: Zuhan az olaj ára — ám nem biztos, hogy ez jó hír
http://ugobardi.blogspot.hu/2014/10/il-barile-costa-sempre-meno-ma-non-e.html
[14 ottobre 2014]
Fordította: Olajos Tibor, szerkesztette (ferdítette): Molnár Géza
Ha felszáll a köd — Néhány megjegyzés Antonio Turiel bejegyzéséhez
Az elmúlt két évben számos cikket kaptam Tibortól, és ugyannyi kérést, tegyem közzé ezeket az írásokat. Akkoriban úgy éreztem, ezekben a híradásokban nincs semmi új, semmit nem tesznek hozzá mindahhoz, amit korábban már itt leírtunk, illetve előadásokon elmondtunk. Mindegyik írás megerősítette, a folyamatok töretlen lendülettel haladnak az előre jelzett irányban, ugyanakkor egyik segítségével sem lehetett ettől biztosabbat mondani. E téren Turiel jelenlegi írása sem mond többet, láthatóvá tesz viszont egy mintázatot, amit érdemes körüljárnunk.
Miről is ír legutóbbi bejegyzésében Turiel?
Emeljük ki sorra azokat a tételeket, amelyeket fontosnak vélünk:
1. tétel: A könnyen hozzáférhető olajkészletek kitermelési csúcsát 2004-5 körül elértük.
2. tétel: Ettől kezdve az olajkitermelés jelenlegi nagyságrendjét a nehezen hozzáférhető készletek (olajhomok, olajpala), és a másodlagos üzemanyagok (bio-etanol, bio-diesel) segítségével sikerült fenntartani.