Adalékok az erőforrásválsághoz — avagy hol a megoldás? IV. rész
Jelen fejezetünkben, az eddigi gondolatmenetet követve, egy természeti rendszert kellene vázolnunk, annak minden elemével egyetemben. Az eddigiek megfelelően előkészítették mindazt, ami következett volna. Megismerkedtünk a rendszerek alapvető sajátságaival, a szerkezettel, a rendszerműködéssel, felismerhettük, hogy bár a rendszerek elemzése egy sor ismeretelméleti csapdát rejt, a természeti rendszer nem csupán a valóság értelmezésre elkülönített része, hanem nagyon is létező objektum. A valóságban rendszerek, alrendszerek egész sora kapcsolódik egységbe, melyet a sajátos működés köt össze és egyben különböztet meg. Ahhoz, hogy a rendszert megértsük és elemezni tudjuk, fel kell ismernünk, milyen szerepet tölt be az adott tájban, az adott földrajzi térben. Ezt belátva kezdhetjük feltárni azokat az összefüggéseket, amelyek segítségével meghatározhatjuk a rendszerműködést, és megérthetjük a rendszert fenntartó folyamatokat.
Titkos bankártalálkozó Ausztráliában,, növekvő bizonytalanság Európában
A News.com.au híre:
24 központi bank képviselői érkeztek Ausztráliába, hogy egy nem nyilvános helyszínen találkozzanak. Mindez azért érdekes, mert köztük van az USA központi bankjának, a FED-nek és az Európai Központi Banknak a képviselője is. Találkozójuk oka az egyre növekvő félelem az újabb gazdasági válságtól, vagy inkább attól, hogy egy W alakú válsággal áll szemben a világ.
A találkozó egyébként egybeesik a tőzsdék újból kezdődő lejtmenetével. A következő országok, Görögország, Portugália, Spanyolország és Dubai nem tudják törleszteni hiteleiket, és mindez egybeesik a kiábrándító amerikai foglalkoztatási adatokkal - rossz hír ez a befektetők számára. Tegnap írtam róla, hogy az eurozóna most ott tart, ahol a válság kezdetén az USA volt, azaz közel egy leolvadáshoz.