Átlépi-e az ingerküszöböt: Virginia állam a dollár összeomlására készül
Megszoktuk már, hogy az igazán fontos hírekkel nem találkozhatunk szinte sehol. Összegyűjtve, elemezve még ritkábban. Most egy olyan jelenségről gyűjtött össze munkatársunk hírcsokrot, amely fontos lehet - főleg Gerald Celente előrejelzéseinek fényében. Minzt ismert, Celente a 2008-as válságnál is komolyabb nehézségeket, gyakorlatilag az USA összeomlását jósolta 2011-12 környékére. Korábban írtuk:
"S máris 2012-nél vagyunk, írja. Éhséglázadások, agrárfelkelések, diáklázadások, adók ellen tiltakozók, hajléktalan megmozdulások, kísértetvárosok és kísértet nagyáruházak, sztrájkok, ipari szabotázs, bandaháborúk, farkastörvény, terror - írja negyedéves jelentésében, ami honlapjukon megrendelhető."
Az adók elleni tiltakozás kezdetét vette. Vájt fülűek felfigyelhettek rá:
Hogy látják a jövőt az USA Energiaminisztériumában?
Az Egyesült Államok Energiaminisztréiuma minden évben kiadja az éves kitekintőjét. Az ez évi jelentés 2035-ig tartalmaz érdekes kitekintőket. Az első, ami szembeszökő lehet számunkra, hogy a jövőben nem számolnak jelentős növekedéssel a megújulók terén, a növekedést a fosszilis források felhasználás-növekedése fogja fedezni:
Beszélik: az USA nagy bankjai a hitelezés felfüggesztésére készülnek?
Meg nem erősített az angol nyelvű pénzügyi szakmai oldalakon terjedő (lehet, hogy rém)hírek szerint
"Az USA egy szétesőben levő birodalom, ütközési pályán Kínával"
A cím Niall Ferguson professzor állítása, aki a Harvardon professzor és az Ascent of Money szerzője. A múltban bárki jósolta meg az USA végét, tévedett - jegyzi meg. De nézzünk szembe a tényel, 9 ezer milliárd dollár, és az államadósság felét már külföldről kezelik, nos ez nem az emelkedő fázis, az biztos.
A professzor szerint Kína nem partner, hanem egyre inkább rivális. A helyzet az 1900-as Angliára emlékeztet, ők sem vették észre, hogy felemelkedett egy rivális: Németország. A professzor a III. világháborút vetíti elénk. (Yahoo Finance)
Beszédes ábra
Nem hisszük el még mindig ami az USA-ban történik? Ugyan volt miből veszíteni az életszínvonalnak, mégis ez az ábra megdöbbentő. A munkanélküliség növekedése felülmúlja az összes válságét a háború óta.
A dollár ideje leáldozóban
A Telegraph internetes változata egyenesen arról beszél már, hogy a nemrég hírül adott "támadás a dollár ellen" - nos, történelmi jelentőségű. Kína úgy döntött, hogy véget vet a dollár túlértékelt szerepének, mert sajét pénzét, a jüant kívánja megméretni a piacon.
Támadás a dollár ellen
Az Arab-öböl menti országok, Franciaország, Kína és Oroszország titkos lépéseket tesznek azért, hogy az olajkeresreskedelem ne dollár- hanem egy új valutakosár alapon működjön, melyben japán jen, kínai jüan, euro, arany és egy egyelőre meg nem nevezett új (esetleg tervezett) pénz van. (The Independent)
A hírre máris eséssel reagált a dollár (Bloomberg), 0,6%-ot esett az euróval és a jennel szemben is, míg a két valuta egymáshoz képest nem változott.
Éhezők hada várható az USA-ban
MNO: Hónapok óta először csökken tartósan a munkanélküli segélyért folyamodók száma az USA-ban.(A válság véget érhet egyszer, de az olaj ára ismét olyan szintre nőhet a hirtelen kereslet megugrás miatt, hogy a világgazdaság ismét oda kerülhet, ahol most van - ffek)
Telegraph: Ha nem történnek komoly beruházások, melyek érintik az erőművi és villamos rendszert, Anglia nem lesz képes ellátni magát árammal néhány éven belül.
AlterNet: Éhezők hada várható az USA-ban. A cikk beszámol azokról, akik már most közkonyhákon étkeznek. Sokan beszámolnak róla, hogy ilyen mély válságot még nem láttak.
Vámháború USA és Kína között
New York Times: Vámháború kezd kialakulni Kína és a USA között. Obama elnök, beváltva a szakszervezetknek tett ígéretét, beviteli vámmal terhelte a kínai gumiabroncsokat. Minderre az USA munkahelyeinek erősítése vezeti, bár egyelőre ez kis lépés. Kína válasza: beviteli vámot vetettek ki az USA-ból származó csirkékre és autóalkatrészekre, mert szerintük azok ára "támogatott", azaz túl alacsony. A kínai sajtóban erős hangú cikkek jelentek meg.
Telegraph: Defláció (túl alacsony árak) söpör végig már Dél-Amerikán is. A cikk kérdése: lesz-e ereje a világnak visszafizetni a hiteleket?
USA az államcsőd közelében 2008-ban
The Independent: Az USA 2008 őszén nagyon közel állt az államcsődhöz, jelentette ki Hank Paulson, volt pénzügyminiszter.
Bloomberg: A mentőcsomagok együttesen elérhetik a 23 ezer milliárd dollárt is, legalábbis ennyire lenne szükség, mondta Neil Barovfsky, a Treasury’s Troubled Asset Relief Program főfelügyelője.
Kalifornia csődje
Wall Street Journal: A nagy bankok nem fogadják el Kalifornia állam adósleveleit (azaz nyomást gyakorolnak az államra, hogy tovább ne hiányát, ami így is 23,6 milliárd $).
MSN Money: A jegyzett munkanélküliek aránya 16,5% az USA-ban, de ha beleszámítják azokat is, akik már letettek a munkakeresésről, 20,6% az arány!
San Francisco Chronicle: Kalifornia esete jelzés értékű az USA-ra nézve. Senki nem gondolja, hogy Arizona csődje (mely állam ugyanolyan bajban van, mint Kalifornia) komolyan érintené az USA-t, de "ahogy Kalifornia halad, úgy halad az USA is".