Kitekintő — Antonio Turiel Elemzései a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) éves előrejelzéseiről (WEO) I. rész WEO2012
Turiel elemzései elé
Az alábbiakban egy rövid, ám remélhetően izgalmas időutazásra invitáljuk érdeklődő olvasóinkat. A Kitekintő legutóbbi posztjaiban egy spanyol bloger, Antonio Turiel írásaiból, elemzéseiből idéztünk. Most az IEA legfrissebb jelentése kapcsán mintegy 3-5 évet visszalépve Turiel segítségével felidézzük és értelmezzük a Nemzetközi Energia Ügynökség korábbi előrejelzéseit. A WEO 2012 apropóján a 2010-es és 12-es előrejelzések összehasonlításával kezdünk, és a későbbiekben sort kerítünk a 13-as és 14-es jelentések elemzésére is. A cikkek egymást követő megjelentetésével lehetőséget szeretnénk biztosítani az egyes jelentések, illetve azok elemzésének összehasonlítására, így a folyamat jobb áttekintésére, megértésére is.
http://ugobardi.blogspot.hu/2012/12/weo-2012-la-iea-riconosce-il-declino.html
Kitekintő - JacopoSimonetta: A túlélés tizenkét pontja
A sorozat folytatása elé.
Ha most tréfás kedvem lenne, azt írnám, elérkezett sorozatunk következő évadja, a korábbi epizódok főbb szereplői közül néhányan Pl Anna Ryden, Felice Capretta már nem tartanak velünk, mások, Pl Antonió Turiel, Ugo Bardi a továbbiakban is számot tarthatnak megtisztelő figyelmünkre. De ez a sorozat nem az a sorozat.
Kitekintő- Antonio Turiel: A kutatási, beruházási költségek csúcsértéke a kőolaj kitermelés igen közeli összeomlását jelzi.
ford. megjegyzése, ezen cikk után úgy vélem kidobhatjuk a korábbi csúcs, ill. hanyatlási grafikonokat, (melyek jellemzően eleve optimisták voltak) és egy rosszabb forgatókönyvre kell felkészülnünk.
http://ugobardi.blogspot.hu/2014/03/il-picco-degli-investimenti-segnala.html
http://crashoil.blogspot.it/2014/03/el-colapso-de-la-produccion.html
A kutatási, beruházási költségek csúcsértéke a kőolaj kitermelés igen közeli összeomlását jelzi.
Írta Antonio Turiel, olaszból kivonatosan fordította Olajos Tibor. Szerkesztette: Molnár Géza.
Globális kitekintő - 2010-ig dönteni kell az EU-nak: merre tovább
A GEAB összefoglalója a jelenlegi folyamatokról
A GEAB (Global Europe Anticipation Bulletin) olyan stratégiai előrejelzések kibocsátásával foglalkozik, melyek a fontos nemzetközi folyamatok irányát eleddig helyesen jelezték előre. A kutatócsoport legfrisebb (38. számú) elemzése arról szól, hogy Európa előtt 4 lehetőség is adott, hogy lépjen és hogy kikerülje a 2010-ig biztosan összeérlelődő nemzetközi rendszerszintű válságot, melynek elemei:
Újabb USA-hírek
A Bloomberg beszámol róla, hogy rekordot döntött az adóbevételek esése az Államokban. Már harmadik negyedéve esik a számérték, és most mélyebb, mint az elmúlt 50 évben bármikor: az adókból bejövő jövedelem 27.5%-al, a forgalmi adó 9.5%-al esett.
Az államok kormányzóinak nem nagyon voltak más lehetőségeik, mint kiadást csökkenteni és adót emelni. Az USA 49 államát érintette a jelenség, és 17 államot fenyeget komoly költségvetési hiány, sok helyen nangyobb a vártnál, Kalifornia pl. a csőd szélén áll, pedig ha a nemzetek rangsorában önállóan indulna, Schwarzenneger kormányzó állama lenne az 5. legnagyobb gazdaság a Földön...
A Rockefeller Intézet felmérése szerint bizonyos adatok terén 50 éves a mélypont, de az összesített 16.6%-os adóbevétel-csökkenés is rekord 1963 óta.
Beszédes ábra
Nem hisszük el még mindig ami az USA-ban történik? Ugyan volt miből veszíteni az életszínvonalnak, mégis ez az ábra megdöbbentő. A munkanélküliség növekedése felülmúlja az összes válságét a háború óta.
A dollár ideje leáldozóban
A Telegraph internetes változata egyenesen arról beszél már, hogy a nemrég hírül adott "támadás a dollár ellen" - nos, történelmi jelentőségű. Kína úgy döntött, hogy véget vet a dollár túlértékelt szerepének, mert sajét pénzét, a jüant kívánja megméretni a piacon.
Támadás a dollár ellen
Az Arab-öböl menti országok, Franciaország, Kína és Oroszország titkos lépéseket tesznek azért, hogy az olajkeresreskedelem ne dollár- hanem egy új valutakosár alapon működjön, melyben japán jen, kínai jüan, euro, arany és egy egyelőre meg nem nevezett új (esetleg tervezett) pénz van. (The Independent)
A hírre máris eséssel reagált a dollár (Bloomberg), 0,6%-ot esett az euróval és a jennel szemben is, míg a két valuta egymáshoz képest nem változott.
Ember és természet
A könyv harmadszor jelenik meg, szerzője mindig egy kicsit más szempontot emelt ki benne. Általános üzenete: az ember eddig mindig elárulta Teremtőjét és a természetből kiszakdva tönkretette azt.
Hírelemzés, szeptember végén...
A New York Post cikke arról számol be, hogy 52,2% a munkanélküliek aránya a 16 és 24 év közötti korosztályban az USA-ban. Nem csoda, hogy a cikk címe: a holtvágány kölykök....
A kormány szakértője a legnagyobb bajnak azt látja, hogy nem segítik a kisvállalkozásokat, amelyek a munkahelyek 70%-át adják. Obama arca nem véletlenül gondterhelt.
Amint korábban már jeleztük: Európa sem állt messze a leolvadástól 2008 őszén. A Seeking Alfa cikke épp erről ír. Az angol bankok órákra álltak csak a csődtől.
Előadások, diasorozatok
Az előadások powerpoint változata innen letölthető.
Előadás-videók
Nehézségek, Budapest, Magyar Jövő Konferencia